• 19 Ocak 2022

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Basın Duyurusu

6 Kas 2021

 

ANKARA BÖLGESİ VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

SAYIN HÜSEYİN TANRIVERDİ, YAŞANILABİLECEK BİR DÜNYA İÇİN BAŞTA HAYVANLAR OLMAK ÜZERE, DİĞER TÜM CANLILARIN KORUNMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

BAŞKAN SAYIN HÜSEYİN TANRIVERDİ,

4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYINLADI.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sayın Hüseyin TANRIVERDİ’nin yayınladığı mesaj şöyledir:

Bugün,  Hayvanları Koruma Günü

Bundan tam 197 yıl önce, Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nun kuruluş tarihi olan 4 Ekim günü, Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak ilan edildi.

Dünyamız var olduğu günden bu yana, içinde yaşadığımız doğanın ve ekosistemin en önemli parçalarından biri olan hayvanlar, insanlığın bu günlere gelmesinde ve medeniyete ulaşmasında en önemli yardımcılarımız olmuşlardır. Hayvanlar gerek taşımacılıkta, gerek beslenmemizde, gerek korunmamızda gerekse dostluklarıyla yaşamın hemen hemen her alanında bizlere karşılık beklemeden destek olmuşlardır.

Ne yazık ki; dostlarımızın korunmasında insanlık yeterince çaba göstermemiştir.

Günlük yaşamımızda bizim için çok küçük görünen çabalar, onların hayatlarının korunmasında hatta hayatta kalmalarında en önemli temel faktör olabilir. Bir kap yemek, bir kap su onların yaşamında büyük önem arz etmektedir. Aslında ağzı var dili olmayan hayvanların bizlerden beklediği tek şey sevgi, ilgi ve şefkattir.

Son yıllardaki özellikle sokak hayvanlarının korunmasında milletimizin gösterdiği duyarlılığın artması bizleri çok sevindirmektedir. Medyamızın hayvanlara gösterdiği hassasiyet giderek hayvanların korunmasında daha çok bilinçlenmeye neden olmaktadır.

Oda olarak yeniden yapılanma sürecini hızlandırdığımız şu günlerde; çalışmalarımızı günün şartlarına göre, hem daha yaygınlaştırıyor hem de yeni projeleri bir bir hayata geçiriyoruz.

Çalışmalarımızdaki temel ilkemiz işbirliği olduğundan, özellikle sokak hayvanlarının korunmasında emek veren her kişi ve kuruluşla ortak projeler yapıyoruz.

TBMM‘nin hayvanları korumaya yönelik yeni yasa çalışmalarını yakından takip ediyor, konunun asli unsuru olan veteriner hekimlerin görüş ve önerilerinin kanunun içine dahil edilmesi için çaba sarf ediyoruz.

Herkesin yakından bildiği gibi, önümüz kış. Bu dönemde can dostlarımızın korunma ihtiyaçları daha çok olacaktır. Ortak olduğumuz bu dünyada milletimizin elinden gelen yardımları hayvanlardan esirgemeyeceğine olan inancım tamdır.

Bu düşüncelerle, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası olarak, her türlü hayvanın korunmasında tüm desteklerimiz ve işbirliğimizi her zaman göstereceğimizi tekrar ifade eder,  “ÜZERİMİZDEN ELİNİZİ ÇEKMEYİN” çağrısıyla Hayvanları Koruma Gününü tekrar kutlarım.?

Hüseyin TANRIVERDİ

AVHO BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir