Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Olarak Medya Temsilcileri ile Bir Araya Geldik

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Oda Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin ev sahipliğinde düzenlediğimiz 1.geleneksel basın-medya buluşması Demore Otel’de gerçekleşti.

Merkezi Ankara’da bulunan gazete,tv,internet haber siteleri ve radyo temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği basın toplantımıza 30’dan fazla gazeteci- muhabir katılım sağladı. Oda Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi’nin meslektaşlarımızın sorunlarını ve faaliyetlerini anlatarak başladığı basın toplantısında , Veteriner Hekimlik alanındaki güncel konularda konuşuldu,değerlendirildi.

 

Sokak Hayvanları Meselesinde Çözüm, Bizler İle İşbirliğinden Geçer

Oda Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, sokak hayvanları ile ilgili yaptığı açıklamada Veteriner Hekimlerin dışlandığı, uzak kaldığı bir ortamda bu mesele çözüme kavuşturulamaz dedi. Tanrıverdi, işi hayvan sağlığını ve yaşamını korumak , yaşatmak olan biz Hekimlerin 5199 sayılı hayvanları koruma kanununun tüm hazırlık –uygulama aşamalarında bulunmamız elzemdir zorunludur. Hayvanı muayene eden biz, ameliyat eden biz, doğada , evde hangi şartlarda yaşaması gerektiğinin hazırlığını yapan biz… sonra siz geri durun, kimse kusura bakmasın bu sorun direk bizim uzmanlık alanımızdır sözüm bu yasanın oluşumunda bulunan tüm siyasi partilere ve kamuoyunadır .

 

Fiili Hizmet Zammı ve Yıpranma Payı Hakkımızı İstiyoruz

Basın ve Medya temsilcilerinden gelen sorularıda cevaplayan Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, sağlık çalışanlarına yönelik çıkartılan fiili hizmet zammı, yıpranma payı ve emeklilikteki maaş düzenlemesi ile ilgilide değerlendirmelerde bulundu.

Değerli Gazeteci kardeşlerim, malumunuz üzere yakın bir süre önce TBMM’de görüşülen Sağlık Çalışanlarının özlük haklarının düzenlemesi olayında Veteriner Hekimler olarak görmezden gelindik. Tıp Hekimlerine, Diş Hekimlerine sağlanan haklar ve düzenlemeler bizlerede verilmedi. Bizlerde Hekimiz ve sağlık camiasının birer parçasıyız. Fakatsız, virgülsüz,tam anlamıyla sizin aracılığınız ile şunu ifade etmek istiyorum; Veteriner Hekimler olarak fiili hizmet zammı – yıpranma payı ve emeklilik maaşlarındaki artıştan faydalanmak istiyoruz.

 

Gıda İşletmelerine Beyan Esasına Dayalı İşletme Belgesi Verilmesin

1.geleneksel basın-medya buluşmamızın önemli konularından biriside Vatandaşın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşıp-ulaşamadığı konusu idi. Anadolu Ajansı muhabirinin Başkanımız Tanrıverdi’ye yönelttiği soru ile gündeme gelen mesele ile ilgili şu açıklamalar yapıldı. Yetki alanımız içindeki Ankara, Çankırı ve Kırıkkale’de 6 Milyondan fazla insan yaşamaktadır. İnsanımızın yüzde yüz sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaştığını söyleyemem…

Sorunlar var, fakat bu sorunlar çözülmeyecek işler değil.

Örneğin eskiden gıda işletmesi açmak isteyip ilgili kamu kurumuna müraacat eden firmaya önceden gidilip daha işyerini açmadan denetim yapılıyordu. Şartlar inceleniyordu ve rapor hazırlanıyordu. Hazırlanan bu raporun neticesinde o işletmeye işletme kayıt belgesinin verilip, verilmeyeceği belirleniyordu. Fakat bu durum günümüzde ortadan kalktı. Şimdi beyan esaslı işletme kayıt belgesi veriliyor. Yani siz bir gıda üretim veya satış işletmesi açacaksınız, sizin şahsınızın hazırlayıp getirdiği yazılı beyana göre size ruhsat veriliyor, işletme kayıt belgesi veriliyor. Sizin sağlıklı ve hijyen şartlarına uyarak üretim yapıp- yapmadığınız incelenmeden size git dükkanını aç deniyor… Sonrada gidip o işletmedeki yanlış uygulamaları görünce keseceğiniz cezalar ile o firmayı yola getirmeye çalışacaksınız. İş işten geçmiş oluyor. Vatandaş o sağlıksız ve hijyen kurallarına uyulmadan yapılan sucuğu, eti, tavuğu, köfteyi çoktan yemiş oluyor. Sonrada koş hastaneye…

 

Hayvansal Ürün Üretimi ve Satışı Yapılan tüm İşletmelerde Veteriner Hekim Çalışma İzin Belgesi Bulundurulması Zorunlu Hale Getirilsin

Halk, sağlıklı ve güvenilir et,süt,yumurta,tavuk,peynir,yoğurt v.b. gibi hayvansal ürünleri tükettiğinin garantisi nasıl sağlanabilir konusuna değinen Hüseyin Tanrıverdi, bu sorun çok kolay çözülebilir. Lokantalar, büyük marketler, kasaplar yani Vatandaşın gidip alışveriş yaptığı mekanların tamamına VETERİNER HEKİM ÇALIŞMA İZİN BELGESİ bulundurma şartı getirirsiniz olay çözülür. O belgeyi alan firmanın tüm hayvansal ürünleri denetimden ve kontrolden geçmiş anlamını taşır, buda Vatandaşın gönül rahatlığı ile tüketim yapması demektir diyen Tanrıverdi açıklamalarını şu cümleyle bitirdi.

SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR HAYVANSAL GIDANIN MÜHRÜ VETERİNER HEKİMİN ELİNDEDİR !!!

 

Basın toplantısı, medya emekçilerine Odamızın yemek ikramı ile son buldu.

Toplantıdan Kareler