BASINDA BİZ

Veteriner Hekimler Yıpranma Hakkı ve İlave Emekli Zammı İstiyor (HABERTÜRK)

Veteriner Hekimler Yıpranma Hakkı ve İlave Emekli Zammı İstiyor 

Sağlık çalışanları yıllardır bekledikleri fiili hizmet süresi zammına (yıpranma hakkı) sevinirken, veteriner hekimler unutulduklarını düşünüyor. Veteriner hekimlerin yıpranma hakkı Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından 2006 yılında iptal edilmişti. Gerekçe olarak veteriner hekimlere sağlanan hakkın insan sağlığı konusunda çalışan doktorlara sağlanmamasının eşitlik ilkesine aykırı olduğu gösterilmişti. Yıllar sonra sağlık çalışanları yıpranma hakkına kavuştu. Daha önce sahip oldukları hakları ellerinden giden veterinerler, Anayasa’nın eşitlik ilkesinin gereği olarak yıpranma haklarının iade edilmesini istiyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, binlerce veterinerin yıpranma hakkına ilişkin taleplerini ele aldı.

Kamuda çalışan veteriner hekimler, yıllarca yıpranma hakkından yararlandılar. Emekli Sandığı Kanunu uyarınca, “Tarım Bakanlığı, Zirai Mücadele ve Karantina Teşkilatı ile Veteriner Teşkilatında vazife gören memur ve hizmetlilerin, zirai mücadele ve zirai karantina teknik ve idari işleri ile salgın, bulaşıcı, paraziter hayvan hastalıklarıyla mücadele işlerinde” çalışanlar, yılda 60 gün fiili hizmet süresi zammından yararlanıyordu. Altı yıl hizmetleri, yedi yıl olarak kabul ediliyordu.

2006 yılında sosyal güvenlik reformu yapılırken, Emekli Sandığı Kanunu’ndaki bu hüküm 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na taşındı.

“EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI”

 

Anayasa Mahkemesi (AYM),5510 sayılı Kanun’un bazı maddelerini iptal etti. Bunlar arasında, veterinerler ile ilgili düzenleme de yer aldı. AYM’nin gerekçeli kararında, “Hayvan hastalıkları ile mücadele işlerinde çalışan veteriner, vazife gören memur ve hizmetliler fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmalarına karşın, insan sağlığı konusunda çalışan doktor ve diğer sağlık personelinin de bu zamdan yararlandırılmamasının eşitlik ilkesi ile bağdaşmayacağı açıktır. Çünkü, doktor ve diğer sağlık personeli de benzer tehlikelerle yüz yüze bir çalışma yaşamı sürdürmektedirler” denildi.

 

Gerekçeli kararda ayrıca, kamudaki veteriner hekimlere sağlanan hakkın özel sektörde çalışanlara sağlanmamasının da eşitlik ilkesine aykırı olduğu vurgulandı.

 

2008 yılında 5510 sayılı Kanun’da değişiklik yapılırken, veterinerlere de insan sağlığıyla ilgili çalışanlara da yıpranma hakkı verilmedi. Bunun üzerine 2008 yılından itibaren veteriner hekimlerin yıpranma hakkı sona erdi.

SAĞLIKÇILAR ALDI VETERİNERLER ALAMADI

 

Geçen yıl ağustos ayında çıkartılan kanunla veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenleri dışında kalan tüm sağlık hizmetleri sınıfındaki meslek mensuplarına yıpranma hakkı sağlandı. Bunlara yılda 60 gün fiili hizmet süresi zammı verildi.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçesi kabul ettiği eşitlik ilkesinin gereği, insan sağlığıyla ilgili işlerde çalışanlar için sağlandı ama hayvan sağlığıyla ilgili işlerde çalışanlar için sağlanmadı.

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada 200’den fazla hayvansal (zoonotik) hastalık bulunuyor. İnsanlarda görülen infeksiyon hastalıklarının yüzde 60’ının zoonotik olduğu değerlendiriliyor. Deli dana hastalığı, brusella, tüberküloz, kuş gribi, şarbon, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA),kuduz, domuz gribi insanlara bulaştığında tehlikeli sonuçlara yol açan hastalıklara karşı veteriner hekimler, kaynağında müdahale etmek zorunda kalıyor.

 

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, yaptıkları iş hayvan sağlığı ile ilgili görünmekle beraber aslında doğrudan insan sağlığını da ilgilendirdiğini, tehlikeli hayvan hastalıklarına her türlü koşulda müdahale etmek zorunda kaldıklarını vurguladı. Veterinerlerin bir anlamda koruyucu hekim gibi çalıştığını kaydeden Tanrıverdi, motivasyonun korunması için fiili hizmet süresi zammı konusunda adaletin sağlanması gerektiğini söyledi.

 

EMEKLİ AYLIĞINA İLAVE ZAM

 

Veteriner hekimlerin diş hekimleri gibi beş yıl eğitim gördüğünü kaydeden Tanrıverdi, doktor ve diş hekimlerinin emekli aylıklarına bu aydan itibaren yapılan ilave zamdan kendilerinin de yararlandırılması gerektiğini ifade etti.

 

Ağustos ayında çıkartılan kanun kapsamında kamudan emekli uzman doktor ve diş hekimlerinin aylıklarına 2 bin 220 TL, uzman olmayanların aylıklarına da bin 697 TL ilave zam yapıldı. Ödemelere bu ay başlandı.

ALINTIDIR.

HABERİN LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ

Köpek Saldırılarına Dikkat ! ( İHA )

Köpek Saldırılarına Dikkat !

 

 

Son günlerde artan köpek saldırılarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, "Bu gibi olayların önüne geçilmesi için öncelikle hayvan satışlarının otokontrol sisteminde olması lazım" dedi.

 

 

Geçtiğimiz günlerde Kayseri'de lise öğrencisi Mehmet Özer'in 25 sokak köpeğinin saldırısı sonucu ölmesinin ardından Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tanrıverdi, bunun çok üzücü bir olay olduğunu belirterek, Özer ailesine baş sağlığı diledi. Ölüm olaylarının yanı sıra yaralanma şeklinde sonuçlanan bazı vakaların da söz konusu olduğunu kaydeden Tanrıverdi, bir daha böyle olayların yaşanmaması temennisinde bulundu.

 

"Bu gibi olayların önüne geçilmesi için öncelikle hayvan satışlarının otokontrol sisteminde olması lazım"

 

 

"Kış aylarında olduğumuz için sokak hayvanlarında çeteleşme, gruplaşma ve açlıktan dolayı bazı münferit olaylar yaşandı" diyen Tanrıverdi, şöyle devam etti:

 

 

"Bunun önüne geçilmesi için 5199 sayılı Kanun'da güzel bir tadilata ihtiyaç var. Şu anda bununla ilgili düzenlemeler bakanlık tarafından yapılıyor ama oda olarak veya bir veteriner hekim olarak bu konuyla ilgili bir bilgimiz bulunmamakta. Mümkün olsa düzenlenen kanun maddeleriyle ilgili bilgi dahilinde bizler de katkı vermek isteriz. Bu gibi olayların önüne geçilmesi için öncelikle hayvan satışlarının otokontrol sisteminde olması lazım. Pet shoplarda satılan hayvanların bunlarla ilgili olarak menşei bulunmadığından dolayı, nerede üretildiği belli olmadığı için bu satışlardan sonra alan şahıslar hayvanları 3-4 ay baktıktan sonra maalesef sokaklara bırakıyorlar. Bu da sokaklardaki hayvan sayısının artmasına neden oluyor. İlk olarak pet shoplardaki hayvan satışlarının yasaklanması veya denetim altına alınması gerekiyor. Merdiven altı denilen üretim yerlerinin veya buna paralel olarak internette satışı yapılan hayvanlara bir dur demek gerekiyor. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretim yapılan çiftliklerin denetiminin daha sık yapılması ve onaylı işletmeler tarafından üretilmesinin sağlanması gerekiyor."

 

 

 

"Bir diğer önerimiz de mikroçip uygulaması"

 

 

Tanrıverdi, hayvanlara ait olan pasaportların tek tip olarak tek bir kurum tarafından hologram etiketli olarak bastırılmasının daha faydalı olacağına dikkat çekerek, "Hayvanlarda pasaport olayı var. Her türlü kendini tanıtan bilgiler dahilinde bir defter yapılmakta. Bunların tek tip olarak tek bir kurum tarafından hologram etiketli olarak bastırılmasında yarar var. Bir diğer önerimiz de mikroçip uygulaması. Hayvan sahibinin adı, adresi, telefon numarası gibi bilgilerin olması gereken bir mikroçip uygulaması yapılarak, sokakta bulunan hayvanların sahibine tekrar iade edilmesi veya hayvanları dışarıya atan insanların da bununla ilgili olarak ağır ceza uygulanması gerek. Hapis cezasına çarptırılması gerek. Bundan dolayı alım esnasında birkaç sefer daha düşünecek ve popülasyonda da bir azalmaya gidilebilir. Bunlar kısa ve orta ölçekli bir çalışma sonucu olur. Uzun vadede de 5 yıl içerisinde eğer böyle bir uygulama olduğu takdirde hayvan sayısında azalma olacağı kanaatini taşıyoruz'' şeklinde konuştu.

 

 

Tüm belediye veteriner hekimlerin büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Tanrıverdi, "Gerçek görevi olan hijyen, çevre kirliliği, çevre sağlığı, toplum sağlığı işiyle artık uğraşmayıp tamamen kedi, köpek yakalama durumu söz konusu oluyor. Bazı vatandaşlarımız, belediye veteriner hekimlerimize yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür yerine maalesef bazı sıkıntılar doğuran hareketlerde bulunuyorlar. Barınakların sayısını artırma, bakım, besleme belediyeye ait bir sorumluluktur. Veteriner hekimler sadece sağlık açısından kontrollerini yapıyorlar. Bununla ilgili olarak yapılan kanun çalışmalarında tanımların net olarak yapılması, görevlendirme olayının veya sorumlulukların net olarak belirtilmesi, bir kurul oluşturulması, kurul içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvanseverler dernekleri, belediye veteriner hekimleri ve odaların katılımının sağlanmasının bu olayların önüne geçeceğine eminim" açıklamasında bulundu.

ALINTIDIR.

HABERİN LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ

Şehir Dışına Kalıcı Barınaklar Yapılsın (Türkiye Gazetesi )


Şehir Dışına Kalıcı Barınaklar Yapılsın

 

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, can kayıplarına yol açan köpek saldırılarına karşı alınabilecek tedbirleri gazetemize sıraladı.

 

Sefa Bilgitekin

ANKARA

 

Kış aylarının gelmesiyle birlikte yiyecek sıkıntısı yaşayan köpekler, aç kalmanın getirdiği psikolojiyle vatandaşlara saldırıyor. Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, ölümlere bile sebep olan saldırıların bir daha tekrarlanmaması için çözüm önerilerini gazetemize anlattı. İşte tedbirlerden bazıları...

∂ Hasta, hamile ve sakat köpekler acilen kontrol altına alınmalı. Bu hayvanlar kalıcı barınaklar kurularak, oraya götürülmeli.

∂ Barınaklar, orman kenarlarında tabii ortamlara uygun yapılmalı. Hayvanlar ölünceye kadar oralarda bakılmalı.

∂ Bu barınakların gıda ihtiyaçları da catering şirketlerinin yemek artıklarından karşılanmalı.

∂ Devlet bütçesinden Veteriner Odaları’na pay verilmeli. O bütçeden ilaç, malzeme ve cerrahi müdahaleler karşılanmalı.

∂ Bütçeden karşılanmak üzere hayvanseverler de oralarda maaşlı olarak görev alabilirler.

∂ İnsanlara doğum günü hayvan hediye edilmemeli. Bunlar sokağa atılınca aç kalıyor.

∂ Vatandaşlar hayvanları sokaklara alıştırmamalı. Yemekler mümkün olduğunca uzaklarda verilmeli.

∂ En önemlisi de hayvan hastalıkları ile mücadele Millî Güvenlik Kurulu (MGK) gündemine girmeli.

 

GURBETÇİDEN 50 KÖPEK KULÜBESİ

 

Almanya’da yaşayan iş adamı Şeref Çağlar, Son Şans Özürlü Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından başlatılan proje kapsamında memleketi olan Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Tepecik beldesinde, sokak köpekleri için 50 adet kulübe yaptırdı. Üç ya da dört köpeğin barınabileceği büyüklükte yapılan köpek kulübeleri boş arazilere yerleştirildi. Şeref Çağlar “Burada binlerce köpek var ve herkes elini taşın altına koymalı” dedi. Dernek Başkanı Aysun Eroğlu ise “Birçok köpeğin uyuz gibi hastalıklara kapıldığını gördük. Onları, yanımızda getirdiğimiz ilaçlar ile tedavi etmeye çalışacağız” dedi.

ALINTIDIR. HABERİN LİNKİ