👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

DUYURULAR

Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz!

Dün Bakanlar Kurulu’nun devlete bağlı Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültelerinde son sınıf öğrencilerine asgari ücret kadar ödeme yapılması kararının alındığı;  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanmıştır. Bu kararı destekliyor ancak veteriner fakültelerinin kapsam dışı tutulmasına anlam veremiyoruz.

Veteriner hekimler ve meslektaş adaylarımıza yine üvey evlat muamelesi yapılmıştır. Veteriner hekimlerin sağlık çalışanı olduğunu, tarihte ve günümüzde toplum sağlığı için yaptığı katkıları, dünyada veteriner hekimlerin sağlık çalışanı sınıfında yer aldığını ve veteriner hekimlerin neden sağlık çalışanları olduğunu bilimsel  temellerle anlattık, ancak ne yazık ki  sesimizi duyuramadık.

Şu bilinmelidir ki tıp, diş hekimliği ve veteriner fakültelerinin son sınıf öğrencileri “intörn” yani ön hekim sıfatı taşımaktadır. Ve bu sıfat paramedikal meslek grupları, yani sağlık çalışanı olan tüm meslek mensubu adaylarına verilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ‘de de durum böyledir.

Tekrar belirtiyoruz ki Bakanlar Kurulunca alınan bu kararı destekliyor ancak eksik buluyoruz. Beklentimiz bu eksik kararın en kısa sürede tamamlanarak devlete bağlı Veteriner Fakültesi son sınıf öğrencilerine, yani “İntörn Veteriner Hekimlere” de bu  ödemenin yapılmasıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası

Bir yanıt yazın