İstiklâl Marşımız 97 yıl önce bugün kabul edildi!

İstiklâl Marşımız 97 yıl önce bugün kabul edildi!

İstiklâl Marşımız 97 yıl önce bugün kabul edildi.

15.11.1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de milli marşı olan İstiklâl Marşımızın öyküsü, Kurtuluş Savaşı’nın milli bir ruhla sürdürülmesi ve kazanılmasını olanaklı kılmak düşüncesiyle 1921’de bir güfte yarışması düzenlenmesine dayanıyor.

Yarışmaya katılan 724 şiirden hiçbirinin bu ruhu yansıtamaması, başarının para ile övülemeyeceği düşüncesiyle bu yarışmaya katılmamış olan Mehmet Akif’in, Hamdullah Suphi Bey’in kendisine hitaben kaleme aldığı mektup sonrasında Türk Ordusu’na ithafen şiirini yazması, şiirin önce cephede askerin, sonra ulusal gazetelerde halkın beğenisini kazanması ve nihayet 12 Mart 1921’de Mustafa Kemal başkanlığındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda coşkulu alkışlarla kabulü sonrasında İstiklâl Marşımız, o zamanki adı “Ceride-i Resmiye” olan Resmi Gazete’nin 21 Mart 1921 tarihli sayısında yayımlandı.

Şiire uygun bir beste yapılması için 1923’te yarışma düzenlendi, ancak dönemin zorlukları nedeniyle yarışmanın değerlendirmesi 1924 yılında yapılabildi. Seçici kurul, Ali Rifat Çağatay’ın bestesini tercih etti. Ancak 1930 yılında değişiklik yapılmasına karar verilerek, 1923’teki yarışma için dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör’ün yapmış olduğu bestede karar kılındı. Marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet Künçer yaptı.

Bugün, ilk günkü coşkusuyla söylenmeye devam eden İstiklâl Marşımızın kabul edildiği gün olan 12 Mart’ı, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” olarak kutluyoruz.

1889 yılında girdiği Sivil Veteriner Okulu’nu 1893 yılında birincilikle bitiren ve veteriner hekimlik mesleğini 20 yıl süreyle icra eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz.

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Milli Şair Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy’u Anma Töreni bugün (12 Mart 2018 Pazartesi) Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapılacaktır.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası

* Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin duayen öğretim üyesi Prof. Dr. Ferruh Dinçer tarafından, “2011 Mehmet Âkif Ersoy Yılı” anısına oldukça kapsamlı olarak hazırlanan ve TVHB tarafından basımı gerçekleştirilen “Veteriner Hekim Gözüyle Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy” dosyası, Mehmet Âkif hakkında fazla bilinmeyen ayrıntı ve belgeleri içermektedir. Titiz bir çalışma ile kazandırdığı eserden dolayı hocamıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Dosya içeriğine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

1. Bölüm: http://online.fliphtml5.com/itjm/mmqw/
2. Bölüm: http://online.fliphtml5.com/itjm/sclj/