👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

DUYURULAR

28 Eylül Dünya Kuduz Günü

💉28 Eylül Dünya Kuduz Günü

Kuduz, insanlık tarihinde bilinen en eski zoonoz, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilen, tüm memelilerde görülen, öldürücü etkiye sahip viral bir hastalıktır. Dünya genelinde görülen bu öldürücü hastalık, maalesef ülkemizde de varlığını korumaya devam etmekte, hayvan sağlığı kadar halk sağlığını da tehlikeye atmaktadır.

Kuduz hastalığı insanlara; hayvanın ısırığı veya kuduz hayvanın salyasının açık yaralara bulaşmasıyla bulaşır. Hastalığın ilk etaplarında yüksek ateş, baş dönmesi, yutma güçlüğü ve kısmi felç gibi semptomlar görülür. Kuduz olmasından şüphe ettiğiniz bir hayvanın ısırığına maruz kalmanız durumunda, en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Hastalık, aşı ile %100 önlenebilir olsa da, geç kalınmış bir tedavi ne yazık ki ölümle sonuçlanabilir.

Evcil hayvanların ve sokak hayvanlarının düzenli olarak aşılanması ve yaban hayvanlarıyla temastan kaçınılması kuduzun insanlara bulaşmasını engellemenin en etkili yoludur.

Kuduz ile ilgili sorularınızı veteriner hekiminize sorabilirsiniz. Unutmayın; kuduzla mücadelede en etkin rol veteriner hekimlerindir.