👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

BASINDA BİZ

Başkan Baydın: Veteriner hekimleri küstürürsek herkesin sağlığı tehlikeye girer

Louis Pastour’ün bir çocuğa kuduz aşısı uygulayarak hayatını kurtardığı tarih olan 6 Temmuz’da kutlanan Dünya Zoonoz Günü nedeniyle bir açıklama yapan Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın, hayvan ve insan sağlığının ayrı düşünülemeyeceğini kaydederek, Türkiye’nin bir an önce tek sağlık uygulamasına geçmek zorunda olduğunu ifade etti.

Hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklara zoonoz hastalıklar dendiği ve insanlarda görülen hastalıkların yüzde 60’nın bu tür hastalıklar olduğu bilgisini paylaşan Başkan Baydın, “Her yeni keşfedilen hastalıkların da yüzde 60’ı hayvan kaynaklı yani zoonoz hastalık. Dünyada yılda yaklaşık 3 milyar insan bu hastalıklara yakalanıyor ve 3 milyon insan bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor” dedi.

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisinin, hayvanlarda görülen hastalıklara önlem alınmazsa mutasyon geçirerek ne denli tehlikeli olabileceğini gösterdiğini ifade eden Baydın, şu anda bilinen 200’ün üstünde zoonoz hastalık olduğunu belirterek “bu hastalıkların içinde kuduz, kırım Kongo kanamalı ateşi gibi ölümcül sonuçlar doğuran hastalıkların yanı sıra brucella, ekinokok gibi hem ağır seyreden hem de büyük ekonomik kayıplara neden olan ciddi hastalıklar var. Bu hastalıklarla mücadele etmenin en etkili, en sağlıklı, en ekonomik ve en uygulanabilir yolu hastalıklar hayvanlardayken hatta onlara da bulaşmadan yok etmektir. Bunu da koruyucu hekimlik anlayışıyla veteriner hekimler yapabilir. Zaten yapıyor” dedi.

Veteriner hekim olan Prof.Dr. Aykut Özdarendeli’nin Covid-19’a karşı Türkovac aşısını geliştirerek veteriner hekimlerin toplum sağlığındaki etkin rolünü ortaya koyduğunu söyleyen Baydın, “Veteriner hekimler yaz kış demeden Türkiye’nin her noktasında her köy her mezrada, yerinde bu zoonoz hastalıklarla mücadele ediyor. Bu mücadelede kaybettiğimiz, hastalıklara yakalanan, darp edilen, kaza geçiren meslektaşlarımız var. Bizler sağlık sektörünün önemli bir parçasıyız. Ancak ne yazık ki emeklerimiz hiçe sayılıyor. Sağlık alanında bu kadar önemli çalışmalar yürütürken sağlık çalışanı olarak görülmüyoruz. Sağlık çalışanlarına verilen her haktan mahrum bırakılıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan harekete geçmesini bekliyor, sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmemizi, elimizden komik bir şekilde alınan fiili hizmet hakkımızın geri verilmesini ve özlük haklarımızın iyileştirilmesini istiyoruz. Tüm meslektaşlarımız bu konuda beklenti içerisinde. Unutulmamalıdır ki veteriner hekimleri küstürürsek herkesin sağlığı tehlikeye girer. Bugün birçok kişi sağlıklı ise salgın hastalıklara yakalanmıyorsa veteriner hekimlerin emekleri sayesindedir” dedi.