👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

BASINDA BİZHABERLER

Baydın: Kurban Bayramı Öncesi Hayvan Hareketlerine Dikkat!

Kurban Bayramı öncesi şap hastalığı uyarısı

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tarafından salgın hastalık uyarısı yapıldı. Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın, kısa bir süre önce yoğun mihrak alanlarının olduğu şap hastalığı nedeniyle dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Baydın, Kısa süre önce Afrika kaynaklı şap hastalığının Türkiye’de yaygın şekilde görüldüğünü, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda görevli veteriner hekimlerce kısa sürede aşı üretilip, başarılı bir mücadeleyle hastalığın söndürüldüğünü ifade etti. Baydın, “Kurban Bayramı öncesi hayvan hareketleri artacaktır. Şap hastalığıyla başarılı bir mücadele çalışması yapılmış ve hastalık söndürülmüş olsa da dikkatli olmak gerekir” dedi.

Şap hastalığının çok bulaşıcı viral bir hastalık olduğunu ifade eden Baydın, nakli yapılacak hayvanların şap hastalığına karşı aşılanmış, Tarım ve Orman Bakanlığınca düzenlenen Veteriner Sağlık Raporu olması gerektiğine dikkat çekti. Baydın, Veteriner Sağlık Raporu olmadan yapılacak nakillerin çeşitli hastalıkların yayılmasına neden olabileceğini ve güvenlik güçlerince yollarda sıkı denetim yapılması gerektiğini söyledi.

Kurbanlık alacaklara uyarılarda bulunan Baydın, tüyleri parlak, hareketli hayvanları tercih etmeleri gerektiğini uyarısında bulundu. Baydın, her zaman olduğu gibi halk sağlığı için hayvan satış ve kesim yerlerinde görevli Veteriner Hekimler olacağını, herhangi bir şüphede bu Veteriner Hekimlerden yardım alabileceklerini sözlerine ekledi. Baydın, “Vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirirken sorun yaşamaması için satış ve kesim yerlerinde görevli Veteriner Hekim olacak. Hem satın alma hem de kesimden sonra en ufak şüphelerinde bu meslektaşlarımızdan bilgi alsınlar. Çünkü hayvanlardan insanlara bulaşabilen zoonoz dediğimiz 150’nin üstünde hastalık var. Bugün insanlarda hastalık oluşturduğu bilinen etkenlerin %80’i zoonotik karakterdedir. Sağlık çakışanı olarak görülmese de meslektaşlarımızın başarılı çalışmaları sayesinde bu hastalıklar insanlarda görülmüyor. Ancak yoğun hayvan hareketleri esnasında, kaçak hareketler olabilir. Dikkatli olmak gerekir. Vatandaşlarımız Veteriner Hekim kontrolünde olan hayvanları kurbanlık olarak tercih etsinler” diye konuştu.

Kaynak: Ticaret Gazetesi