👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

HABERLER

Bilinçsiz Antibiyotik Kullanımına Dikkat!

Antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı konusunda toplumda ve sağlık çalışanlarında farkındalığı artırmak, iyi uygulamaları teşvik etmek amacıyla her yıl 18 Kasımı içine alan hafta “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir.

Doğru antibiyotik kullanımı çok önemlidir. Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmemesi için yalnızca bakteriyel enfeksiyonlarda ve düzenli aralıklarla, hekim tarafından tanımlanan tedavi süresince ve alınması gereken dozda eksiksiz kullanılmalıdır.

Antibiyotik direnci bir mikroorganizmanın antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilme yeteneğidir. İlaç direncinin özel bir çeşididir. Antibiyotik direnci tüm dünyayı bugün ve yarında etkileyecek önemli bir sağlık sorunudur. Dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar hastalıkların ve ölümlerin artmasına, hasta yatış ve tedavi sürelerin artmasına neden olacaktır.

Bu nedenle antibiyotiklerin etkinliğinin ileriki dönemlerde de korunabilmesi için tek yol akılcı kullanımdır. Antibiyotik direncine yönelik tedbirlerin tek taraflı yürütülmesi mümkün değildir. Bu noktada tüm sağlık paydaşları gibi veteriner hekimlerin de rolü önemli olup tek sağlık yaklaşımı en doğru tercihdir.

Antibiyotik Direnci Üçlü Organizasyonu – Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)-  2021 yılı Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftasının temasını, “Farkındalığı Yaygınlaştır, Direnci Durdur”olarak duyurulmuştur. Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftasının bu temayı takip eden sloganı ise “Antibiyotikler: Dikkatli Kullanın” olacaktır. 

Hekim kontrolünde reçete dışında antibiyotik kullanımını engellemek gelecek nesiller için daha sağlıklı bir hayat sunmamızı sağlayacaktır. Bu nedenle veteriner hekimlikte kullanılan antibiyotikler sadece çiftlik hayvanlarında değil, tüm hayvanlarda Bakanlıkça bir sistem üzerinden uygulanan dozlara varınca kadar kontrol edilmekteyken, internet üzerinden bu ilaçların satışı tüm hızıyla devam etmektedir. Çevre sağlığı, Hayvan sağlığı, insan sağlığı ve toplum sağlığı için bu ilaçların internet üzerinden satışına artık son verilmelidir. Bu ilaçların kontrolsüz satışına devam edilmesi telafisi mümkün olmayan hatalara yol açacak, her yerde bulunabilen ve günümüzde basit hastalıklara neden olan veya hastalığa neden olmayan bakterilerin insanlarda ölümcül enfeksiyonlara neden olmasını sağlayacaktır. Çocuklarımızın sağlığı ve geleceğimiz için yetkililer internetten ilaç satışını engellemeli, hekim önerisi dışında antibiyotik kullanımının önüne geçmelidir.

Bir yanıt yazın