👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

BASINDA BİZ

Çiplendirilen hayvanı sahibine ulaştırabildik

Veteriner Hekim Duygu Kahraman, deprem bölgesinde enkazdan kurtarılan veya kaybolan ev hayvanları arasında çiplendirilmiş olanların, sahiplerine ulaştırılabildiğini söyledi.

Daha ilk günden depremin etkilediği illerin yardımına koşan Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve 56 Veteriner Hekim Odası’na üye veteriner hekimler, 11 ilin yanı sıra Toprakkale, Dörtyol, Samandağ, Elbistan ve Doğanşehir gibi ilçelerde de organize oldular ve tedavi merkezleri kurdular.  

‘BARINAĞI HASTANEYE DÖNÜŞTÜRDÜK’

Ankara bölgesi Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Duygu Kahraman, 8 kişilik ikinci ekip olarak ve Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası’nı temsilen aynı gün Hatay Antakya Barınağı’na ulaştıklarını belirtti. Kahraman şunları söyledi:

“Barınağı, insanların hayvanlarını getirebileceği bir sahra hastanesi haline getirdik. Barınakta zaten halihazırda bulunan hayvanların da tedavisini yaptık. Sahra hastanesinin donanımı elverdiğince ilk müdahalelerimizi yapıp, yaralı hayvanların farklı illere sevkini ve naklini sağladık.”

Kendi ekiplerinin bölgede üç gün kaldığını belirten kahraman, o süre zarfında günde ortalama 150 dolayında depremzede hayvanın tedavisini yaptıklarını söyledi. Aynı zamanda barınakta yaşayan hayvanların da tedavisini, bakımlarını yapmışlar.

‘PROVAKATİF GİRİŞİMLER OLDU’

Kahraman, deprem bölgesinde karşılaştıkları kışkırtıcı girişimlere de dikkat çekti ve şöyle konuştu: “İşini gönüllülük esasında yapan bu iyi niyetli örgüt üyelerini tenzih edersek, bazılarının sadece gelip video/fotoğraf çekip gittiğine, sosyal medya aracılığıyla insanları yanlış bildirdiğine ve toplumu infiale uğrattıklarına şahit olduk.”

‘KAYIP İLANLARI VERECEĞİZ’

Özellikle sahipli hayvanlar için kimliklendirme ve mikroçip işleminin, afet durumlarında bu hayvanları sahiplerine kavuşturmak açısından da önemli olduğunu ifade eden Duygu Kahraman, şöyle sürdürdü:

“Keşke daha fazla hayvan çiplenmiş olsaydı da bizler hayatta iseler sahiplerine ulaşabilseydik. Çünkü çipi olan hayvanların petvet sisteminden sahiplerine ulaştığımız oldu. Gelip teslim aldılar ve o kavuşma anı o kadar acının içerisinde o insanlara bir damla umut olabildi. Önümüzde uzun bir süreç var. Kurtulan hayvanlar için kayıp ilanları açılacak ve sahiplerinin ulaşmalarını bekleyeceğiz. Olmazsa, kontrollü bir şekilde sahiplendirilecekler.”

“Hayvanları zarar gören kişilerin ihbarları da bize ulaştı. Büyükbaş veya çiftlik hayvanı olsun bu ihbarları da değerlendirmeye alıyoruz. Biz Veteriner Hekimler Birliği’ne ihtiyaçları iletiyoruz onlar karşılamaya çalışıyorlar. 

“Yaralarımızı hep beraber saracağımızı düşünüyorum.”

KAYNAK: Aydınlık