👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

HABERLER

COVİD 19 HAKKINDA ODAMIZA SIKÇA SORULAN SORULAR?

     -Sahibi COVİD 19 ile enfekte olan ve ev ortamında beslenen bazı hayvanlarda virüs tespit edilmesine rağmen; COVİD 19?un kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan insanlara bulaştığı yönünde hiçbir bilimsel veri henüz bulunmamaktadır. Virüsün tespit edildiği kedi ve köpeklerin, virüsü mekanik olarak taşıması mümkün gibi gözükse de yine bu konuda da net bilimsel bir veriye henüz sahip değiliz. Bu hayvanların sahip olduğu kıl yapısı sebebiyle virüsü barındırıp, mekanik olarak taşıyıcı olamayacakları yönünde bazı bildirimler olsa da hayvanların kıl örtüsü üzerinde nem ve ısı sebebiyle virüsün uzun süre kalıp mekanik taşıyıcı olabilecekleri yönünde de görüşler vardır. Nasıl ki virüs bulaşı anlamında daha dikkatli olmak için; sakallı ve bıyıklı erkeklerin maskelerini daha geniş takmaları, saçları uzun olan kadınların da ya saçlarını toplamaları ya da bone takmaları tavsiye ediliyorsa; kedi ve köpeklerin kılları konusunda da dikkatli olunması gerekliliği göz önünde bulundurulabilir. Plastik poşette, tahtada, camda vs. virüsün ne kadar süre kalabildiği yönünde testler yapılmış olsa da, etik olmadığı için kedi ve köpeklerin kılları üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Aksi bulgular paylaşılana kadar şu anda elimizde olan veriler böyledir.

Bu nedenle klinisyen veteriner hekimlerin, kedi ve köpeklere müdahale ederken; tüm hijyenik ve koruma önlemlerini almaları, kendilerinin, çalışanlarının, çevrelerinin ve ailelerinin sağlığı için gereklidir. Önlem alınarak, tedbirli davranarak, kendilerini ve çevrelerini güvende tutarak hayvanlara yaklaşmaları gerekmektedir.

Bir hekimin acil olmayan durumlar hariç hasta kabul etmeme hakkı elbette vardır. Ancak COVİD 19 sebebiyle SARS-CoV-2 taşıyabileceği şüphesi olan kedi veya köpekten bu hastalığın geçebileceği endişesine istinaden, hastayı kabul etmemek; etik olmamakla beraber, veteriner hekimlerin de hasta seçme hakkı vardır.

Bir yanıt yazın