Duyurular

Damızlık Dişi Hayvan Kesiminin Önlenmesi

Bilindiği üzere Ülkemiz hayvancılığının arzu edilen seviyeye ulaşması ve hayvansal ürün ihtiyacımızın milli kaynaklardan karşılanması, hayvan sayısının artırılmasını temin etmek için gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kesilmesi yasaktır. Kesime sevk edilecek gebe ve dişi hayvanların kesilmesi sadece serbest veteriner hekim raporuna istinaden yapılmaktadır.

Bakanlıktan Odamıza gelen yazıda son dönemde yapılan kontrollerde “serbest veteriner hekimlerin damızlık değeri taşımadığını gösterir raporun” uygun olmayan şekillerde verildiği tespit edildiği iletilmiştir.

Yaptığımız görüşmelerde de verilen raporların titizlikle inceleneceği ve uygunsuz rapor veren veteriner hekimlere yaptırım uygulanacağı tarafımıza iletilmiştir.

Bu kapsamda meslektaşlarımızın dişi hayvan kesim raporunun sadece gerekli durumlarda düzenlenmesi ve rapor konusunda daha hassas davranması gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın dikkatine sunarız.

Avatar

editorialteam

About Author

Leave a comment

Benzer içerikler

Duyurular

3 Kasım Tek Sağlık Günümüz Kutlu Olsun

  • 13/09/2021
3 KASIM NEDEN ÖNEMLİ ? Sağlıklı insan – Sağlıklı hayvan- sağlıklı gıda Sağlıklı Çevre zincirinde son yıllarda yeni ortaya çıkan
Duyurular

SIĞIR KARKASLARININ SINIFLANDIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK TASLAĞI Hakkındaki Görüşlerimiz

  • 05/11/2021
MESLEKTAŞLARIMIZA, BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU Veteriner Hekimin Fiziki Reçete İhdas Etme Hak, Yetki Ve Zorunluluğunu Yasaya Rağmen Yasaklayan E-Reçete Sistemine