👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

DUYURULAR

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Dünya genelinde 20 yıldır Nisan ayının son Cumartesi günü kutlanan bu anlamlı günde mesleğimizin önemini anlatmak, farkındalık oluşturabilmek adına gerek Ülkemizde gerek ise birçok Ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 

 Bütün insanlığın; Koronavirüs (Covid-19) olarak adlandırılan ve ölümlere yol aça bilen bir pandemi tehdidi ile karşı karşıya olduğumuz şu günlerde biz veteriner hekimler virüsü izole etmeyi başardık ve aşı çalışmalarımız da hızla devam etmektedir.

  HAYVAN SAĞLIĞI, REFAHI, GIDA GÜVENLİĞİ, HAYVAN HASTALIKLARI İLE MÜCADELE, HAYVAN ISLAHI, HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ gibi çok önemli alanlarda söz sahibi olan biz Hekimler, aynı zamanda HALK SAĞLIĞI, ÇEVRE SAĞLIĞI ve İNSAN SAĞLIĞININ korunması gibi birçok alanda etkin çalışmalar içerisinde bulunmaktayız. SALGIN HASTALIKLARA MÜCADELEDE YİNE BİZ VETERİNER HEKİMLER ÇALIŞMAKTAYIZ.

Yeryüzünde hayvanlardan insana geçen 200?den fazla hastalık çeşiti vardır. Tıp Hekimleri zoonoz olarak adlandırılan bu türdeki hastalıkların tanı, tedavi süreçlerinde Veteriner Hekimler ile birlikte iş birliği yapmaktadırlar. Bu konsepte de Tek Tıp, Tek Sağlık ismi verilmiştir. Günümüzde sağlık alanındaki yatırımların önemli bir kısmı insan, hayvan sağlığının hastalık sonrası değil hastalanmadan önceki durumlarının tespiti için ayrılmaktadır. 

Son yıllarda artan sokak hayvanları sorunu başta olmak üzere hayvansal gıdaların üretim, denetim ve kontrol aşamalarından bir kesim  tarafından uzaklaştırılmak istenen Veteriner Hekimlerin değeri ve itibarı toplum nazarında ise olumlu yönde artmaktadır.

Sayısı 35e yaklaşan Veteriner Fakültelerinde eğitim- öğretim gören geleceğin veteriner hekimlerinin dünya ile rekabet edebilmeleri için, teknolojiyi, meslekteki gelişmeleri takip etmeleri gerekmektedir. Bu ortamı da onlara sağlayacak olan üniversite yöneticileridir.

İnsan, hayvan ve doğa için bilgi ve hizmet üreten, ürettiği hizmeti uygulamakla yükümlü bizlerin yaşadığı istihdam, fiili hizmet vb. sosyal haklarımızın, var olan sorunların çözülerek mesleğimizin hak ettiği seviyeye taşınması en başta gelen temennimizdir. 

Yaşanılabilir bir dünya için, sağlıklı insan nesillerinin yetiştirilebilmesi için, hayvanlarımızın mutluluğu ve huzuru için var gücümüzle gece-gündüz, yaz-kış demeden çalışmaktayız. 

Dünyada hem popüler, hem de gelecek vaat eden meslekler arasında yer alan veteriner hekimlik görevini icra eden tüm meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun.

AVHO Yönetim Kurulu

Bir yanıt yazın