Duyurular

Hizmet Alanları Üretim, Satış, Barınma ve Eğitim Yerleri Olan Veteriner Hekimlerin Dikkatine!

            Bilindiği üzere; 5199 Sayılı “Hayvan Refahı Kanun’da” yapılan değişiklik ile Pet-Shoplarda Kedi ve Köpek satışları yasaklanmıştır. Bunun sonucu, “Ev ve Süs Hayvanları Üretim Satış Barınma ve Eğitim Yerleri Hakkında Yönetmelik”  değiştirilerek, yeni düzenlemeler yapılmıştır.

            Buna göre hizmet alanları; Üretim Yerleri, ( Kedi – köpek, Kuş, Süs Balıkları, Sürüngen ve diğer hayvanlar ) Satış Yerleri, Kedi ve Köpek Barınma ve Eğitim Yerleri şeklinde belirlenmiştir. Bakanlıktan onay almış bu hizmet alanlarının her birisinde, muayenehane veya hastanede görev yapan veteriner hekimin, hizmet alımı yöntemiyle, görevlendirilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

            İlgide kayıtlı Yönetmeliğin 18. Maddesi buralarda görev üstlenecek veteriner hekimlerin görev ve sorumluluklarını belirlemektedir. Hayvan sağlığı ve halk sağlığını korumak adına getirilen bu sorumluluklar, oldukça geniş kapsamlı ve daha fazla mesai gerektirmektedir.

            Sorumluluklar dikkate alınarak, bu hizmetler için; Mesai süresi ve ücretler Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Çalışma AlanlarıÇalışma Gün ve SaatleriAsgari Ücret
Üretim Yerleri -Kedi Köpek -Kemirgen ve Evcil Tavşan -Kuş  -Süs Balıkları, Sürüngenler ve Diğer hayvanlar
Haftada 3 gün 2’şer saat
    Aylık Net 5.300 TL
Satış YerleriHaftada 2 gün 1’er saatAylık Net 1.750 TL
Kedi Köpek Barınma YerleriHaftada 2 gün 2’şer saatAylık Net 3.500 TL
Eğitim YerleriHaftada 2 gün 2’şer saatAylık Net 3.500 TL
Avatar

editorialteam

About Author

Benzer içerikler

Duyurular

3 Kasım Tek Sağlık Günümüz Kutlu Olsun

  • 13/09/2021
3 KASIM NEDEN ÖNEMLİ ? Sağlıklı insan – Sağlıklı hayvan- sağlıklı gıda Sağlıklı Çevre zincirinde son yıllarda yeni ortaya çıkan
Duyurular

SIĞIR KARKASLARININ SINIFLANDIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK TASLAĞI Hakkındaki Görüşlerimiz

  • 05/11/2021
MESLEKTAŞLARIMIZA, BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU Veteriner Hekimin Fiziki Reçete İhdas Etme Hak, Yetki Ve Zorunluluğunu Yasaya Rağmen Yasaklayan E-Reçete Sistemine