👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

HABERLER

Sabire Aydemir 113 Yaşında!

Sabire Aydemir 1937 yılında Ankara’daki Veteriner Yüksekokulu’ndan mezun olan on kadından birisidir. Birçok kaynakta adı, yanlış bir şekilde Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimi olarak geçmektedir. İlk Türk Kadın Veteriner Hekim AÜ Veteriner Fakültesi kayıtlarına göre 1935 yılında ilk kadın mezunumuz olan ancak daha sonra mesleğini icra etmediği için ismi kamuoyunda fazla bilinmeyen meslektaşımız Merver Ansel’dir.

Hayatı

1 Şubat 1910 tarihinde, Kastamonu’ya bağlı İnebolu’da doğdu. İlköğrenimini burada tamamladıktan sonra orta öğrenimine İstanbul’da devam etti. 1933 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. Tıp doktoru olmak istiyordu. Tıp Fakültesi’ne kız öğrencileri yatılı olarak kabul etmedikleri için fikrini değiştirerek o sene ilk defa kadın öğrencileri kabul eden Veteriner Yüksekokulu’na kaydını yaptırdı. 1937 yılında Veteriner Yüksekokulu’ndan mezun oldu.

İki yıl çeşitli laboratuvarlarda çalıştıktan sonra Veteriner Fakültesi’ne asistan olarak geri döndü. 1945 yılına kadar buradaki görevini sürdürdü.  İstanbul’daki Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü ve Ankara’daki Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü gibi sağlık kuruluşlarında bakteriyolog veteriner hekim olarak çalıştı. Samsun’un Atakum ilçesindeki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü bünyesinde bulunan kuduz laboratuvarından emekli oldu.

1984 yılında Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle kendisine TBMM tarafından “İlk Kadın Veteriner Hekim” olmasına dayanarak bir ödül ve plaket verildi.

İngilizce ve Almanca bilen Sabire Aydemir evli ve iki çocuk annesiydi. 4 Temmuz 1991 tarihinde, Ankara’da hayatını kaybetti.

Ödülleri

  • 1980 – Veteriner Hekimleri Derneği  Onur Belgesi ve Plaketi verildi.
  • 1984 – Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle TBMM tarafından kendisine “İlk Kadın Veteriner Hekim” olarak ödül ve plaket verildi.
  • 2016 – Türk Veteriner Hekimleri Birliği Onur Ödülü ve Plaketi verilmiştir.

Gelecek nesil Türk kadınlarına ilham kaynağı olması amacıyla 2022 yılında memleketi Kastamonu İnebolu’daki Kent Müzesinde geçmişi, eşyaları ve ödüllerini içeren adına bir köşe düzenlenmiştir.