Haberler

TVHB ve AVHO Ortak Basın Açıklaması!

Ankara- Ulus Atatürk Heykeli’nde; Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Odamız “Veteriner Hekimlere Şiddete Son” konulu ortak basın açıklaması düzenledi.

Konuşma yapan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baydın: “Bilindiği gibi bu ayın başında Veteriner Hekimlere uygulanan şiddete bir yenisi daha eklenerek Ankara’da bir veteriner hekim saldırıya uğramıştır. Maalesef bu olay ilki değildir; hemen hemen her gün bir meslektaşımız fiziki veya sözlü şiddete maruz kalmaktadır. Toplumda bilinenin aksine veteriner hekimler sadece hayvan sağlığıyla ilgilenen bir meslek grubu değildir; bu buz dağının sadece görünen kısmıdır.

Veteriner hekimler sessiz canlara şifa dağıtırken yüzlerce zoonoz hastalıkla mücadele ederek, halk sağlığına mezbahalarda tüketime sunulacak etleri kontrol ederek güvenli gıdaya ulaşılmasında hayvancılıktaki rolüyle de ülke ekonomisine ciddi katkı sumaktadırlar.

Tüm bu alanlarda hizmet veren ve tek sağlık konseptinin en önemli unsurlarından biri olan veteriner hekimler sağlık sınıfına alınmamakta ve özlük haklarından yararlanamamaktadır. Sağlıkta şiddet kapsamına alınmayan veteriner hekimler tüm bu şiddet olaylarına rağmen çevre, hayvan, toplum sağlığı ve ülke ekonomisi için canla başla çalışmaya devam etmektedir.

Gelinen bu noktada veteriner hekimler olarak en büyük ve haklı talebimiz sağlık sınıfına veteriner hekimlerin de dahil edilmesi ve özlük haklarından yararlanmasıdır. Tüm bu şiddet olaylarının önüne geçilmesi için Veteriner hekimlerin de sağlıkta şiddet kapsamına alıması gerekmektedir.

Tüm bu zorluklara rağmen görevlerini fedakarca yerine getiren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.” dedi.

Destekleriyle yanımızda olan Veteriner Hekimler Derneği, Ankara Tabip Odası, Tarım Orkam-Sen ve diğer Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcilerine ve tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Avatar

editorialteam

About Author

Benzer içerikler

Haberler

Atamız’ ı Ziyaret Ettik

  • 13/09/2021
Veteriner Hekimler Birliği, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası üyelerimiz ve Veteriner Hekim arkadaşlarımızla birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ mız vesilesi
Haberler

“VETERİNER HEKİMLİK MESLEĞİNDE KADIN OLMAK” PANELİNE KATILIM SAĞLADIK

  • 05/11/2021
Yönetim Kurulu Üyemiz , Dr. Zeynep Pınar KAYA, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası’nın düzenlemiş olduğu ? Veteriner Hekimlik Mesleğinde Kadın Olmak?