👤Üye/Öğrenci Girişi      🛒Mağaza 

HABERLER

Veteriner Hekimliği Eğitim-Öğretiminin 180. Yılı A.Ü. Veteriner Fakültesi’nde Kutlandı

24.10.2022 tarihinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde gerçekleşen “Türkiye’de Veteriner Hekimliği Eğitim-Öğretiminin 180. Yılı” kutlama programına Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet BAYDIN ve Yönetim Kurulu Üyemiz Betül GÜRBÜZFİDAN katıldı.

Ahmet BAYDIN konuşmasında;

“Biliyorum ki bu salondaki herkes;  veteriner hekimliği, hissettirdiklerini, değerini ve önemini kalbinin derinliklerinde hissediyor.  İcra ettiğimiz bu mesleğin; M.Ö 2000’li yıllara dayandığının, tüm dünyada, hem insan hem de hayvan sağlığında stratejik bir öneme sahip olduğunun ve tarihin en eski mesleklerinden biri olduğunun da tekrar altını çizmek isterim. Türkiye’de 1842 yılında başlayan veteriner hekimlik öğretimi, dünya çapında önemli, birçok bilim insanı yetiştirmiştir. 

180. Yılını kutladığımız bu kadim mesleğin; Adil Mustafa Şehzadebaşı, Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün ve Mehmet Akif Ersoy gibi birçok altın ismi vardır. Daha niceleri, mesleğimize ve ülkemize kattıkları değerler adına büyük birer gurur tablosudur. Biliyor ve inanıyoruz ki; Yeni nesiller de mesleğimizi icra ettikçe, yine aynı şekilde hepimizi gururlandıracaktır.  Tüm Dünyayı etkileyip, değiştiren Covid-19 pandemisinde, önceki salgınlarda ve zoonoz hastalıklarda da açıkça gördük ki, veteriner hekimler gece gündüz demeden, bu ülkenin en ücra köşelerinde hayvan insan ve çevre sağlığı için fedakarca çalışmaya devam ettiler.” dedi.

Bilimin ışığından ayrılmamamız gerektiğinin altını çizen BAYDIN: “Çağın standartlarını yakalayamazsak ne yazık ki mesleğimizi hak ettiği noktaya ulaştıramayız.  İletişim becerilerimizin güçlü olması, etik ve ilkelere bağlı kalmamız, yenilikçi ve teknolojik açıdan da donanımlı olmamız elzemdir. Bunların hepsi yüksek kalitedeki bir veteriner hekimlik eğitim ve öğretiminden geçmektedir. Tüm bunların mihenk taşı ise: İşte,  bugün burada olduğumuz fakültemiz, fakültelerimiz ve değerli hocalarımızdır.” diyerek Veteriner Hekimliği Eğitim-Öğretiminin 180. Yılını kutladı.